Browse By

AĞIR SANAYİNİN ENERJİ FAZLASI VATANDAŞA HİZMET OLARAK DÖNÜYOR

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ

Dünyada üretim sonunda arta kalan ısının enerjiye çevriminde lider olan İsveç ‘in kuzeyinde yer alan Kiruna şehri örnek bir uygulamaya daha sahne oluyor. Uygulamanın motivasyonunu açıklayan cümleler ise konulara nasıl geniş çaplı bakıldığını anlamak için yeterli ” Gelecekte karşımıza çıkacak sorunların üzerinden gelebilmek için eskisinden daha büyük düşünmeliyiz. Eğer şuanı akıllıca inşaa etmezsek torunlarımıza arkamızda bir çöplük bırakırız.”

Belediyeye ait bir şirketin yöneticisi olan Jan Fjordell’in Kiruna’da gerçekleştirilecek proje ile ilgili açıklaması ise çok basit bir mantığı işaret ediyor ” Kullanılmazsa çöpe gidecek olan kaynakları kullanma meselesi”.

Projeyi tanıyalım birazda; hedef Kiruna şehri sakinlerinin daha ucuza ısınabilmeleri. Şehrin önde gelen işverenlerinden LKAB Madencilik’in atık olarak ürettiği ısı ise çözümün anahtarı. Özellikle kış aylarında -30C’lere inen hava şartlarında haneye yapılan bu destek daha da önem kazanıyor.
Atık enerji nereden sağlanacak?

Demir madenciliğinde dünya lideri olan LKAB, madeni peletlere çevirme işlemi esnasında ortaya çıkardığı ciddi miktarda ısıyı yeni teknolojiler ile uygun maliyetle enerjiye çevirebiliyor. Eskiden bu teknik alt yapı olmadığı için belediyeler gereken enerjiyi çöplerin yakılması ve kömür ile elde ederek hizmet verirken 2019 itibari ile bu yeni düzenin ilk basamağına geçileceğini duyuruyor.

Bu yeni yatırım ile fabrikanın atık ısı enerjisi önce şehrin ana toplama hattına gönderilecek ve buradan şehrin %90’ını besleyen boru hatları ile hanelere ısı ulaştıracak.

Ülkemiz ağır sanayinde de benzer atık çevirim projelerinin arttığını görebilmek dileği ile

Haberin devamı için tıklayınız..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 7 = 15

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.