Browse By

ARABANIZDA VE ÇANTANIZDA DURSUN ‘’ HAYAT KURTARIR’’

pr_01_25_max

Unutulmaya yüz tutmuş olan ve tarih kokan bir gıdamız var, kuru et! Geçmişimizde ülkemiz sınırlarında birçok kültürde tüketilen bu besin şimdilerdeyse ambalaja girdi… Tarih kokan bu lezzeti gün yüzüne çıkartan Zulu Beef Jerky, tüketiciye sağlıklı atıştırmalık fırsatı sunuyor. Zulu Beef Jerky firmasından Sn. Hande Altay ile bu konu üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifle okumanız dileği ile…

 Bize biraz Zulu Beef Jerky’den ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?

 Firmamız Yersu Gıda, tamamen kuru et üretimi için kurulmuş olan gıda ve tarım bakanlığı onaylı bir entegre tesistir. Önemli bir AR-GE ve kurulum sürecinden sonra Türkiye’de ilk kez ambalajlı kuru et üretimi ve satışını yapıyoruz. Yaşadığımız ülkede yeni bir pazar açmak ve tüketiciyi yeni bir lezzetle tanıştırmak kolay değil ve çok emek gerektiriyor, ancak ilk defa Ekim 2014’te tüketiciyle buluşan ZULU Beef Jerky’nin sevildiğini ve her geçen ay katlanarak artan tüketim rakamlarını görmek büyük gurur ve heyecan verici.

 Ülkemizde özellikle Anadolu’da eski kuşakların ‘’ Bahçeden oyun oynarken elimize tutuştururdu analarımız’’ diye anlattığı kuru et artık pakete girdi. Bu pazarda Zulu Beef Jerky’nin hedefleri ve farkları nelerdir?

 Belirttiğiniz gibi geçmişte kültürümüzde çok yaygın tüketiliyordu kuru et hatta bu göçebe topluma kadar dayanır. Endüstri devrimi ile birlikte Amerika başta olmak üzere birçok ülkede kuru et ambalajlı olarak üretilmeye ve tüketilmeye devam etti. Bugün pazar payı çok büyüktür.

Türkiye’de ise ZULU Beef Jerky ilk ambalajlı kuru et markası, tabi pazar açıldı ve değerli rakipler de arkamızdan geliyor.

 Web sitenizde ürününüzün besin değeri ve protein açısından zengin bir gıda olduğunu belirtmişsiniz, bize biraz ürünün içeriğinden bahsedebilir misiniz?

 Zulu %100 yağsız dana etinden üretiliyor. Bu da 40gr’lık bir pakette 2 gr’dan az yağ oranı ile sağlıklı bir ürün tüketiyorsun demek. Kurutma işlemi esnasında gramaj neredeyse 3’te 1 oranında düşüyor. 100gr’da 58gr kadar yüksek bir protein içermesi tüketici için ZULU’nun en cazip yanlarından biri. Üretimde doğallığı ilk sırada tutarak ve yurtdışındaki benzerlerinden farklı olarak renk açıcı vb. maddelerden uzak durduk. Bu maddeler gıda ürünlerinde sıkça kullanılan ve çok yüksek tüketim olmadığı taktirde zararlı olmayan maddeler de olsa belirttiğimiz gibi doğal lezzete sahip bir ürün ortaya çıkarmak birincil önceliğimiz oldu.

 Zulu Beef Jerky’nin hedef kitlesi nedir? Tüm yaş grupları için uygun mudur?

 Kırmızı et ve protein için ideal tüketim oranları çocuk kadın ve erkek olarak değişim göstermekte ve hepimizin ihtiyacı var. Kuru etin hedef kitlesi çok geniş, sağlıklı bir atıştırma ürünü olduğu için küçük yaşlardan ileri yaşlara kadar seveni çok. Öğünler arası açlık bastırma hatta bazen bir öğüne denk gelecek doyuruculuğu var ürünün. Bunun dışında protein değerinin yüksek olması ve özel tuzu azaltılmış çeşidi ile önemli bir sporcu gıdası. Spor merkezleri de bugün market, benzin istasyonu kadar önemli satış noktalarımız içindedir.

 Online sipariş hattınız bulunmakta. Sipariş edilen ürünlerin merkezinizden çıkıp kapıya teslim edilene kadar kalite, lezzet ve hijyenik bütünlüğünü korumak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Kalite kontrolü, üretimin ve paketlemenin her aşamasında gıda mühendisimiz ve işletme müdürümüz tarafından denetleniyor. Kargo firmasına teslimden önce tüm paketleme ve kolileme bizim bünyemizde yapıldığı için ürün üretimde gösterilen özenle tüketiciye teslim ediliyor. Şehir içine 1 şehir dışına 2 gündür zaten teslim süresi.

 Et kolay bozulabilen riskli bir ürün, siz raf ömrü boyunca taze olmasını nasıl sağlıyorsunuz? Güvenli bir şekilde tüketiciye ulaşması için aldığınız ek önlemler var mı? Eti korumak adına yaptığınız uygulamalar hakkında biraz bilgi verebilirseniz memnun oluruz.

 Kuru etin yapımı uzun saatler yüksek ısıda fırınlama yöntemi ile olduğundan suyu tamamen çekilir ve su aktivasyonu patojen gelişmesine izin vermeyecek değerlere düşer. İçine koyduğumuz oksijen emici tabletler paket içinde kalmış veya üründe hapsolmuş oksijeni emdiği için, ürünümüzün açılana kadar bozulması teknik olarak mümkün değil. Dayanıklılık ve kullanım ömrünü uzatmak için ana ambalajın dışında ayrıca vakumlama da yapıyoruz. Yani çift ambalaj var. Bu iş gücünü aynı zamanda güvenliği de çok arttıran bir uygulamadır. Zulu paketinizi açmadan 6 ay açtıktan sonra buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz. Henüz açtıktan sonra hepsini bitirmeyen bir tüketiciyle tanışmadığımızı da belirtmek isteriz. Eti kurutarak saklamayı keşfetmek, insanlığın da enerji ve zamanını daimi avlanmak ve beslenmek yerine medeniyeti geliştirmeye ayırmaya başladığı önemli adımlardan biridir.

 Zulu’nun tüketiciye kuru et hakkında verebileceği değişik fikir ve önerileri var mıdır?

 Arabanızda, çantanızda dursun “hayat kurtarır”.

 Firmanız gibi yalnızca kuru ete yönelik üretim yapan firmaların yanı sıra şimdilerde bir de et ve şarküteri üreticisi firmaların ürünlerini görmeye başladık raflarda. İsmi kuru et olarak geçse de sanki kıvamları farklı. Bu konuda uzmanlaşmak mı gerekir? Örneğin AR-GE çalışmasından tutun da özel ekipmanlara yatırım yapmış olmaya kadar farklı bir çalışma gerektirir mi kuru et üretimi?

 Kuru et(beef jerky) üretimi yapıp Türkiye’ye bu pazarı kazandırmak fikri seyahatlerimizde tanışıp neredeyse bağımlısı olduğumuz ambalajlı kuru et ürünleriyle başladı. O yüzden de yurtiçi ve yurtdışında yaptığımız AR-GE çalışmaları, akabinde yapılan tüm ürün yatırımları da Amerikada 1 numaralı atıştırma ürünü olan Beef Jerky lezzetinin Türk damak zevkine uyumlanması fikri üzerine yapıldı. Bugün marketlerde gördüğümüz adı kuru et olan şarküteri ve paketli ürünler Boşnak eti grubuna giren, daha yumuşak dokuda ve tüketim süresi diğer şarküteri ürünleri ile eşdeğer bir fümelenmiş et çeşididir. O da çok lezzetli bir şarküteri ürünü ama ne yurtdışında çokca tüketilen ne de bizim ülkemizde de hala İç Anadolu’da yapılan geleneksel kuru et değil.

 Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz birşey var mıdır?

Zulu Beef Jerky Türk damak lezzetine çok uyan ve yoğun günlük trafiğimizin içinde hayat kurtarıcı sağlıklı bir atıştırma ürünüdür, deneyen ve seven herkese teşekkürler. Afiyet olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 + 4 =

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.