Browse By

ARTAN İNSAN NÜFUSU DOĞRULTUSUNDA DÜNYA GELECEĞİ İÇİN KAYNAKLARIMIZI NASIL KORUYABİLİRİZ?

image1

Geleceğimiz için üretmek, korumak, çoğaltmak ve yeşertmek yerine ithal edip, israf edip, çevreye zarar veriyor, yeşil alan oluşturmak yerine taş binalar dikiyoruz. Her gün artan dünya nüfusu, bilinçsiz kullanım ve uygulamalar sebebiyle kaynaklarımızın geri dönüşümsüz olarak tükenmeye başladığı bilinci ile duruma yaklaştığınızda hali hazırda yaşadığımız evler bizleri korumaya yetecek mi dersiniz? Şu an hayır ama önlem alırsak kesinlikle evet!

Peki ülke olarak geleceğe nasıl yatırım yapabiliriz?

 1- Üretim;

Ülke olarak verimli topraklara sahibiz, doğa ana ona iyi baktığımız, küstürmediğimiz sürece bize ihtiyacımızdan fazlasını vererek doyuracaktır. Gıdamızı, yem ve tohum gibi girdileri ithal etmek yerine kendimiz üretmeliyiz. Bir adım ileri gidip anadolu topraklarının eşsiz doğal nimetlerinin ihracatını hedeflemeli, markalar yaratmalıyız. Böylelikle sağlıklı bir toplum ve güçlü bir ekonomiye ulaşabiliriz!

 2- İsrafı azaltmak;

Bugün dünyada üretilen gıdanın 1/3’ü israf ediliyor.. Gereğinden fazla üretim yapmak yerine yeterli üretim yapıp israfı azaltırsak gelecek bizler için daha parlak olacaktır. Bunun için görev herkese düşüyor. Üstelik sadece gıda israfı değil enerji ve su gibi kaynakları da doğru yönetmemiz gerekmektedir. Atalarımızın “Herşeyin fazlası zarar” sözü bu madde için ne kadar da uygun değil mi?

 3- Çevreyi korumak;

Nefes alışımızı bile çevreye borçlu değil miyiz? Oksijen kaynağımızdan bahsediyoruz! Oksijenimizin %70’i denizlerden %30’u ise karalardan gelmektedir. Bu sebeple çevre kirliliğine, fabrika atıklarına, evsel atıklara, deodarant ve dğer kimyasalların kullanımını sınırlandırmalı, beton binalar oluşturmak için ağaçları yok etmemek üzerine yoğunlaşmalıyız.

Bu saydığımız 3 küçük madde insanların ve dünyanın geleceği için önem arz eden önerilerdir.

Gelin birde bu konuyu EkoıQ dergisi yazarı Özgür Öztürk’ün yorumlarıyla inceleyelim…

http://ekoiq.com/asiri-gida-israfi-yaban-hayat-gecis-koridorlari-ve-azalan-agaclar/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


3 + = 10

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.