Browse By

ATIK YAĞIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARLAR GERİ DÖNÜŞÜM İLE ENGELLENEBİLİR!

atık yağ

Rafine sanayinden çıkan soap-stock, tank dibi tortu ve yağlı topraklar, çeşitli tesislerde yağ tutuculardan çıkan yağlar, kullanım süresi geçmiş olan bitkisel yağlar ve evlerimizde yaptığımız kızartmadan geriye kalan kullanılmış yağlar bitkisel atık yağ olarak tanımlanmaktadır.

Verilere göre ülkemizde her yıl yaklaşık 1,7 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor ve bunun yaklaşık 350.000 tonu bitkisel yağ atığı olarak tüketilemez hale geliyor.

 Atık yağlar çevreye nasıl zarar veriyor?

 Her 100 kişiden 90’ı kullanılmış atık yağları lavaboya dökerek temizliyor, lavaboya dökülen yağlar atık sularla birlikte kanalizasyonlara, göllere ve denizlere karışıyor. Yağlar çöpe döküldükleri durumda önce toprağa sonra kullanılabilir yer altı sularına karışıyor.

 Bu şekilde atık yağlar çevreyi kirleterek çevrede yaşayan canlılara zarar veriyor. Dikkat çekmemiz gereken önemli bir nokta daha var ki; 1 lt. atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Gelecek 30 yılda su krizi beklentisi olan bir ortamda bu rakamları değerlendirdiğinizde konuya acilen eğilmek, eğitmek gerektiği ortaya çıkıyor.

 Atık yağların neden olduğu bu zararları nasıl azaltıp engelleyebiliriz?

 Son yıllarda ülkemizde birçok atık yağ toplama kampanyası yapılmakta. Bunun yanı sıra birçok belediyenin atık yağ toplama merkezleri de bulunmakta. Bu noktalarda toplanan atık yağlar Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan çevre lisansı almış geri kazanım tesisleri aracılığıyla geri dönüştürülüyor. Bu kampanyalara katılım sağlayarak veya semtinizin bağlı olduğu belediyeye atık yağlarınızı teslim ederek çevreye verilen zararı minimuma indirmek için harekete geçebilir, çevrenizle de bu bilgileri paylaşabilirsiniz.

 Doğru kullanıldığında hiçbir atığın çöp olmadığını unutmayın! Dönüşümün niyetiniz olması dileği ile…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + = 9

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.