Browse By

DOMATES VE ETİLEN EMİCİ FİLTRELER

tomate

Bitki hormonu olan etilen gazı olgunlaşma ve senesensden sorumludur. Soğuk odalarda ve taşıma amaçlı kullanılan konteynerde biriken etilen 0,0015ppm gibi çok düşük bir seviyede bile fizyolojik olarak aktif rol oynar.

Tedarik zinciri boyunca etilen kontaminasyonu olgunlaşma, bozulma ve mantara bağlı çürüme gibi sorunlara neden olarak hem ekonomik hem kalite kayıplarına neden olur

2

Bazı patojenik mantarlar meyvenin olgunlaşmasını hızlandıran etileni üretirler. Ayrıca etilen ve meyve tarafından emilen diğer gazlar bazı mantar sporlarını tetikler. Etilen üretim miktarı ve  hassasiyeti sebze ve meyvenin cinsinin yanı sıra

* Depolama sıcaklığı

* Co2/O2 seviyesi

* Fiyololojik yaş

* Stres

etkenlerine de bağlıdır. Klimakterik bir meyve olan domates etilene karşı duyarlı olup yeşil domateslerin olgunlaşması için etilen uygulaması yapılır. Diğer taraftan olgunalaşan domatesler de orta seviyede etilen üretilerler. Bu nedenle salatalık ve marul gibi ürünlerle bir arada depolanması ve yüklenmesi kaçınılması gereken bir durumdur.

Etilenin saklama ortamından temizlenmemesi durumda domatese etkisi nedir?

* Hızlı olgunlaşma ve aşırı olgunlaşma

* Yumuşama

* Renk değişimi

* Çürüme ve mantar enfeksiyonları (Botrytis Cinerea, Geotrrichum Candidum gibi)

* Üşüme zararlanması

* Ağrılık kaybı

* Yapay olgunlaştırma sonrası düşük homojen dağılım

En yüksek etilen emiş kapasitesini sahip filtre ve saşelerin kullanımı ne domates üreticisi, satıcısı ve lojistiği ile ilgilenen firmalarına ne fayda sağlar?

1

Olgunlaşmayı geciktiren Bi-On çözümleri sertliği ve asiditesi alıcı tarafından memnuniyet yaratacak, küflenme sorunu minimuma inecek kaliteli domateslerin alıcıya ulaşmasını sağlar. Etilen Emici filtreler uzun deniz yolu sevkiyatlarında, kara nakliyatlarında kullanımı domates ihracatı için alınacak en uygun koruma yöntemidir.

Hasat sonrası yeşil çözümler hakkında daha fazla bilgi için bilgi@sedef.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 + = 8

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.