Browse By

DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLAMALARI ve YERLİ GIDA TÜKETİCİ

Tüm canlıların yegane enerji kaynağıdır gıda. İnsanoğlu, ekşisi tatlısıyla, etiyle sebzesiyle türlü türlü gıdayı, sindirim sistemi sayesinde işleyip yaşaması için gerekli enerjiyi sağlarken, bitkiler, inorganik maddeleri güneş ışığı ve klorofilleri yardımı ile besine çeviriyor. Fotosentez yapan tek canlı, bitkiler de değil; mavi-yeşil algler, b

İmaj bigumigu.com’dan alınmıştır

İmaj bigumigu.com’dan alınmıştır

azı bakteri ve protistalar da besinlerini bu şekilde elde ediyor.

Şöyle bir önerme üzerinde hareket edersek, insanoğlu dışında kalan canlı varlıkların besinlerini hemen yanıbaşlarından elde etme eğiliminde olduğunu görürüz. Başka şehirden veya ülkeden gelen gıdayı kullanan yegane canlılar olarak bu durumu sorgulamak, kontrol altında tutmak önemli olabilir mi? Cevabı kişiden kişiye, dünya görüşüne bağlı olarak değişecektir.

Gelin biz, tevellütü tutanların alışkın olduğu, gençlerin ise bilmediği “yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı” deyişinden hareket edelim ve Dünya Gıda Günü’nü kutlarken yerli gıda tüketiminin önemine dair birkaç söz edelim.

Neden yerli ve yerel gıda tüketmeliyiz?

Lezzet: Çünkü, yerli ve yerel ürünler daha lezzetlidir. Uzaklardan seyahat eden ürünler gibi erken hasat edilmiyor, dalından tam zamanında koparılıyor da ondan!

Çeşitlilik: Küçük ölçekli üretim yapan çiftçiler birçok farklı çeşit ürün yetiştirir. Bu da, farklı, kendine has tatları ve onarıcı tarım pratiklerini destekler.

Ekonomi: Yerelde üretim yapan çiftlikleri desteklerseniz bölgenizdeki ekonomiyi canlandırırsınız. Herşeyi aynılaştıran şu kocaman, dünya devi üreticiler yeteri kadar kazanmıyor mu?

Atık: Yerel pazarlardan ve üreticiden alışveriş, daha az ambalaj malzemesi kullanılması demektir.

İklim: Gıdanın uzun mesafelerde nakli için fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Yerel ürün tükettiğinizde karbon ayak izini azaltırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 + = 7

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.