Browse By

Dünyanın En Akıllı ve En Doğal Paketi; Muz Kabuğu !

Bu sloganla yola çıkan İsveçli tasarım firması Future Machine, geleceğin paketleme teknolojisinin temeli olacağına inandıkları “kendi kendini imha edebilen ve yenebilen” ambalajlar tasarımları üzerine yoğunlaşmış.

Biz de bu güzel tasarımları görünce kayıtsız kalamadık ve farklı İsveçli tasarımcıların futuristik ve çevreci tasarımlarından en ilgi çekici olanları ile mini bir “geleceğin ambalajları albümü” hazırladık.

w1

 

1- İsveçli araştırma firması Innventia tarafından geliştirilen bu %100 biyolojik olarak çözünebilir ambalaj, bozulabilir yiyecekleri kendi içinde kurutup, dondurabiliyor ve uzun süre muhafaza edebiliyor.

 

 

 

w2

 

2- Tomorrow Machine tasarım firması tarafından geliştirilen “Kendinden Açılır” paket, %100 biyo çözünebilir.
İçindeki mekano-aktif materyal sayesinde paket fırında ya da farklı bir ısıtıcıda ısıtılıp, içindeki yiyecek uygun sıcaklığa ulaştığında paket kendiliğinden açılmakta ve servise hazır hale gelmektedir.

 

w3

 

3- Berlinli tarım firması Infarm tarafından geliştirilen “Microgarden”, geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş bir mikro sera paketi.

Yüzeyinde yosundan elde edilen agar-agar jeli bulunan bu ambalajda, suya ihtiyaç duymadan bitki tohumları yeşertilebilmekte.

 

w4

 

4- Bu “Kendi Kendini Temizleyen Sofra Takımı”, günümüz dünyasında en çok ihtiyaç duyulan mutfak gereçlerinden biri.

Innventia tarafından geliştirilen bu ürün, superhidroponik yüzeyi sayesinde leke ve kirleri yüzeyinde tutmamakta ve bu sayede herhangi bir yıkama işlemine gerek duymamaktadır.

 

 

w5

5- “This Too Shall Pass” yumurta kabuğundan esinlenerek tasarlanmış bir paket. Pirinç, zeytinyağ ve smoothie için geliştirilmiş bu 3 paket, ısıtıldığında tıpkı yumurta kabuğu gibi kırılmakta ve bu kabuk bal mumu ve yosun gibi doğal malzemelerden yapıldığı için yine tıpkı yumurta kabuğu gibi doğal bir gübreye dönüşebilmekte.

Pirinç ambalajı balmumundan, smoothie paketi yosun jellerinden geliştirilmiş.

10 thoughts on “Dünyanın En Akıllı ve En Doğal Paketi; Muz Kabuğu !”

  1. Pingback: Endüstri Paketsiz Gıdalara Hazır! Peki Tüketici Hazır mı? | SEDEF
  2. Trackback: Endüstri Paketsiz Gıdalara Hazır! Peki Tüketici Hazır mı? | SEDEF