Browse By

DÜNYAYI KURTARACAK 8 SU TASARRUF İNOVASYONU

Evlerde her yıl 150 m3 su tüketmekteyiz. Dünya nüfusu arttıkça, su tüketim oranları da artmakta ve bu da suya erişimi kısıtlı olan kurak bölgelerde yaşayanların su bulmak için her gün 1,5 km daha yürümeleri anlamına geliyor.

Ne mutlu ki gereksiz su tüketimini azaltmak ve kurak bölgelerde yaşayan toplumların suya erişim hakkını engellememek adına yeşil inovasyon haberleri gelmeye devam ediyor. İşte onlardan bazıları:

j1

1- YAPAY BUZUL GÖLLERİ;
Buzullar, tüm dünyadaki yüzey sularının 15 katı kadar temiz su kapasitesine sahip. Bu bilgiden yola çıkarak yapay buz gölleri oluşturma fikri ortaya çıkmış. İlki Himalaya’larda uygulanan yapay buz gölünün tarımsal sulama alanlarında kullanılacak suyu tedarik etmesi amaçlanıyor.

j2

 

2- SUSUZ BANYOLAR
Her şey Güney Afrikalı Ludwick Marishane’ın 17 yaşındaki bir fikri ile başladı. Neden temizlenmek için suya ihtiyacımız olsun ki? Bu düşünceden yola çıkarak geliştirilmiş olan DryBath ürünü, uçucu yağlarla hazırlanmış bir formüle sahip. Hem temizliyor, hem de ter kokusunu önlüyor. Tek kullanımda 4 litre su tasarrufu sağlıyor.

j3

3- ULTRA TASARRUFLU DUŞLAR
Peter Cullin tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde neredeyse 2 litre su ile duş almak mümkün. Basınçlı püskürtme sistemi sayesinde bu duş yılda 200 milyon metreküp su tasarrufu sağlamakta.

j4

4- CANKURTARAN SU ŞİŞESİ
Michael Pritchard tarafından Tsunami faciası sonrasında oluşan temiz su ihtiyacı için geliştirilen bu şişe, kirli yüzey sularını arıtarak içilebilir suya dönüştürmekte. İçinde bulunan 15 nanometre büyüklüğünde deliklere sahip filtre sayesinde suyu bakteri ve virüslerden arındırıyor.

J6

5- LAZERLİ YAĞMUR TEKNOLOJİLERİ
Dünya Meteoroloji Örgütü halen bu çözümün etkilerini tartışmaya devam etse de özellikle kuraklık zamanlarında yağmur için iyi bir çözüm olabileceği düşünülüyor. Sistem, yağmur yüklü bulutların lazer sistemi ile uyarılarak, yağmur boşaltmalarını sağlama mantığı üzerine kurulu.

j7

7- SIZINTI TAKİP SİSTEMLERİ
İlk olarak Alman elektrik ve su dağıtım şirketi Albstadtwerke tarafından denenen sistem; şehir şebekesinde her hangi bir kaçak ya da sızıntı olup olmadığını sensörler vasıtası ile ölçümlüyor, online network ağı ile takibini sağlıyor.

j8

8- GÜNEŞ ENERJİLİ SU ARITMA SİSTEMLERİ
Dünya’nın 3/4’ü sularla kaplı iken neden susuzluk çektiğimizi hepimiz düşünmüşüzdür. Deniz suları elbette artılıp içme suyuna dönüştürülebilir fakat astarı yüzünden neredeyse bin kat daha pahalıya geldiği için pek tercih edilen bir çözüm değildir. Deniz suyundan içme suyu eldesi sağlayan sistemlerin yüksek enerji ihtiyacının da temiz kaynaklardan sağlanması bu teknolojilerin gelişmesi ile mümkün olabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


1 + = 9

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.