Browse By

ERKEN HASAT, TRANSİT SÜRESİNCE OLGUNLAŞTIRMA, KLİMATERİK MEYVELER İÇİN EN DOĞRU UYGULAMA MI?

Klimakterik meyvelerde ham halde hasat, depolama ve transit süresince olgunlaştırmak sureti ile alıcıya teslim yaygın bir uygulamadır. Ham halde kabuğu daha sert olan meyvenin hastalıklara karşı dayanımı fazla olsa da madalyonun öbür yüzünde resim başka gerçekler göstermektedir. images-2Ham halde toplanan ürünlerde olgunlaşma tüm meyvelerde aynı anda gerçekleşmemektedir. Yani bir kısım meyve olgunlaşırken eş zamanlı olarak patojenlerin saldırısına da hassas hale gelmektedir. Bu hassas hale gelenlerde başlayan küf ve mantar gelişimi klimaterik meyvelerde zaten var olan etilen hormonu salınımını arttırmaktadır. Etilen emiciler ile uzaklaştırma yapılmayan durumlarda halen ham olan meyvelerin olgunlaştırma hızını arttıracaktır. Yani bir tır üründe farklı zamanlarda olgunlaşmalar yaşanması nedeniyle yükün tamamı risk altındadır.

İncir gibi değerli bir meyve üzerinden örnek vererek süreci incelersek; ham halde sevkiyata hazırlanan incirlerden aşırı olgunlaşanlar, korumasız haldeki diğerlerine patojenlerin yerleşmesi için hormonal çağrıda bulunmaktadır. Doğanın kendi çürüme döngüsü içinde normal olan bu sürecin izinden gidersek, alıcıya tam kıvamında, kaliteli bir incir sevk etmeyi hedefleyen satıcılar için depolama ve transit süresince sıcaklık ve etilen kontrolü yapmaları yeterlidir. Bu sayede alıcıya teslim edilen incirlerde;

* homojen ve arzu edilen olgunluk seviyesi,
* daha uzun depolama ve satış süresi,
* ek güvenlik önlemleri sayesinde; daha geniş coğrafi dağıtım alanı ve düşük sevkiyat maliyeti

sağlanmaktadır.

getthumb
Nefes alan termal örtüler ile soğuk zinciri kuvvetlendirmek ve etileni uzaklaştırmakla; daha geniş alıcı portföyü, homojen kalitede ürün tedariği, hasattan satışa koruma kalkanı oluşturulmaktadır.

Temp-Ex Termal Örtüler ve Etilen Emici ile sevkiyat modelleri hakkında daha geniş bilgi için bilgi@sedef.com veya 0 216 501 0097 no’lu telefondan yetkililere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 2 = 5

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.