Browse By

ET TÜKETİMİNDE YENİ BİR SOLUK ”ATIŞTIRMALIK KURU ET”

Saglikli-atistirmalik-ve-spor-yapanlar-icin-harika-bir-protein-kaynagi-@fellasjerky-Bakalim-@fellasj

Et tüketimine yeni bir soluk kazandırmayı amaçlayan FELLAS firması ile pazara yeni sürülen Beef Jerky Kuru Et hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Alışılagelmişin dışında ve bir o kadar da tarih kokan atıştırmalık kuru et, içerdiği düşük  yağ oranı ile 7’den 77’ye herkesin gönlünü kazanacağa benziyor…

1- Bize biraz Fellas Kuru Et’ten (Beef Jerky) bahsedebilir misiniz? Ülkemize yeni bir ambalajlı atıştırmalık türü olarak giren Fellas Kuru Et için hedefleriniz nelerdir?

 Beef Jerky, geleneksel yöntemler ve endüstriyel sistemlerin birleştirilmesiyle geliştirilen metotlarla kurutma işlemine tabi tutulan et ürünüdür. Amerika başta olmak üzere dünya da yaygın olarak tüketilen Jerky pazarı 1 milyar $’ın üzerindedir.

 Beef jerky lezzetli ve besleyicidir. Üretim basamakları ve kurutma işleminden dolayı kendi ambalajında oda sıcaklığında muhafaza edilebilmektedir. Bu yüzden her zaman her yerde tüketilebilen yemeye hazır bir besindir.

 “Bireylere Sağlıklı Atıştırmalık Alışkanlığı Kazandırmak” misyonu ile yola çıkan FELLAS markası, genç ve dinamik kadrosu ile bu alanda Türkiye’de bir pazar oluşturmayı ve sürekli yeniliklerle bu pazarı büyütmeyi hedeflemektedir.

2- Kuru et geçmiş çağlarda birçok kültürün tükettiği bir yiyecek. Tam olarak hangi kültüre ait olduğu net olmasa da en bilinir olarak Boşnak mutfağının enfes tatlarından biridir. Böylesine farklı bir ürünü pazara sunmanıza neden olan fikir nedir?

 Beef Jerky ( atıştırmalık kuru et) alışılagelmiş kuru etten farklı formda olan bir üründür. Dana etinin en yağsız bölümleri özel soslar ile marine edildikten sonra teknolojisine uygun fırınlarda kurutulur. Kurutma işlemi sırasında, içerdiği suyun %70 i kurutma işlemi esnasında uzaklaştırılırken besin değerlerini korur. Yani yaklaşık olarak 3 kg etten 1 kg kuru et elde edilir. Sağlıklı beslenmenin bu kadar önemli olduğu bir dönemde geleneklerimizde olan fakat saklı kalmış, unutulmuş bu besleyici ve sağlıklı ürünü daha kolay tüketilebilecek hale getirerek Türkiye pazarına sokmak ve pazarı büyütmeyi hedefledik.

3- Kuru et üretiminde hammadde olarak büyükbaş mı yoksa küçükbaş hayvan mı tercih ediyorsunuz? Hayvan etinin belli bölgelerinin daha lezzetli olduğu bilinir. Size göre hangi kısımları kuru et üretiminde daha güzel sonuçlar veriyor? Siz kuru eti hangi kısımlardan üretiyorsunuz, bizlere biraz bahsedebilir misiniz?

 Üretimimizde %100 yerli besi dana eti kullanıyoruz. Kuru et , hammaddesini çok iyi seçen bir ürün olduğu için kullanılan etin sinirsiz, yağsız olması gerekiyor. Bu sebeple sadece nuar ve tranç kısımlarını kullanıyoruz.

 4- Unutulmaya yüz tutmuş olan bir ürünü gün yüzüne çıkardınız, tüketicideki kuru et algısını tekrar oluşturmak kolay olmasa gerek. Nasıl bir pazarlama metodu uygulamayı düşünüyorsunuz?

 Beef Jerky, mevcut alışkanlıklarımızdan farklı bir ürün olması sebebi ile nihayi tüketiciye çok doğru anlatılması gerekiyor. Biz de pazara giriş stratejimizi belirlerken, tüketiciye bire bir dokunabileceğimiz ve tüketicinin ihtiyaçlarına cevap verebileceğimiz noktaları önceliklendirdik. Bunların başında spor salonları geliyor. Bulunduğumuz noktalarda, ürünlerimizin tüketici tarafında farkındalığını en üst seviyeye çıkararak, kontrollü bir şekilde satış ağımızı genişletiyoruz. Beslenmesine önem veren tüketicilerin geri bildirimleri ile ürünlerimizi her daim geliştirmeye devam etmek istiyoruz.

 Firma olarak pazarlama ayağında, sosyal medyanın gücüne çok inanıyoruz. Doğru paylaşımlar ve doğru iş ortaklıkları ile ürünlerimizi tüketicilere anlatmayı hedefliyoruz.

 5- Ürünün besin değeri hakkında bilgi verir misiniz? 7’den 77’ye her kesimin tüketimi için uygun mudur?

 Beef Jerky 100 gramında 46 gr. protein içermesinin yanında yağ ve karbonhidrat değeri düşük olduğundan kalorisi de düşük bir üründür. 3 yaş üzeri tüm tüketiciler tarafından rahatlıkla yenebilir. Lezzetlidir, besleyicidir ve aynı zamanda diyet dostudur.

6- Et kolay bozulabilen riskli bir ürün, siz raf ömrü boyunca taze olmasını nasıl sağlıyorsunuz? Güvenli bir şekilde tüketiciye ulaşması için aldığınız ek önlemler var mı? Eti korumak adına yaptığınız uygulamalar hakkında biraz bilgi verebilirseniz memnun oluruz.

 İyi üretim izlenebilirliği tam olan kaliteli hammadde ile başlar. Kuru et üretiminin tüm işlem basamakları raf ömrü üzerine etki etmektedir. Kurutma ile patojen mikroorganizmaların gelişeceği ortamı ortadan kaldırırken doğru ambalaj materyali ve ambalajlama yöntemi ile devamlılık sağlanır. Son derece hassas olan kuru etin raf ömrü boyunca kalitesini korumak için O2 emici şaseler ambalaj içerisine koyulmaktadır. Böylelikle ambalaj içerisinde, vakumlama yapmadan oksijensiz bir ortam sağlanmış olur.

7- Fellas’ın tüketiciye kuru et ile ilgili önerileri nelerdir?

 FELLAS Beef Jerky ; kendi açılmamış ambalajında, çantanızda, arabanızda, ofiste, evde, kısaca her yerde rahatlıkla ve güvenle tüketebilirsiniz. Kolay taşınabildiği ve yer kaplamadığı için dağcıların, gezginlerin , kampçıların ve seyahat edenlerin yol arkadaşıdır.

8- Bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz, sizin eklemek istedikleriniz var mı?

 Sağlıklı atıştırmalık misyonu ile çıktığımız bu yolda yeni ürünlerimiz üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Gelişmelerimizden haberdar olmak ve online alışveriş için www.fellasjerky.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Yer verdiğiniz için biz çok teşekkür ederiz. Sağlıklı atıştırın !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 + = 7

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.