Browse By

GÖKYÜZÜNDEKİ ÇÖPLER

Karasal kirlilik her gün şahit olduğumuz üzücü bir gerçek, deniz ve okyanuslarımızdaki kirliliğe bazen tanık oluyor bazen okuyoruz. Peki havada, gökyüzünde kirlilik, atık, çöp sorunu olabileceği hiç aklınıza gelir miydi?

Artık oldukça pratikleşen, birçok kişinin seyahat aracı olarak tercih edebileceği hale gelen havayolu hizmetleri, beraberinde, IATA 2016 tahminlerine göre gökyüzünde 5.2 milyon ton atık oluşturmuş. Bu miktarı şöyle ifade ettiğimizde daha somutlaşıyor 2.6 milyon arabanın ağırlığına eşit miktarda çöp. Üstelik önümüzdeki 15 yıl içerisinde ikiye katlanacağı tahmin ediliyor. Bu rakama tuvalet atıkları da dahil.

Çoğumuz uygun fiyatlı uçak biletlerini internet üzerinden satınalırken oluşan bu soruna katkı sağlamak üzere olduğunun farkında bile olmayabilir. Fakat gerçekte yaşanan şu; uçak piste indiğinde büyük miktarlarda atık bırakarak bir sonraki durakta atık olacakları alıp tekrar havalanıyor.

Airline_Catering

Uçuş esnasında servis edilen gıda ve ambalaj atıkları ne oluyor?

İyi haber şu; bu konuda hassasiyet gösterenler de belirmiş alanlarda. Geçtiğimiz sonbahar aylarında İspanya’da başlatılan bir projenin tarafları olan İberia Havayolları ve Ferrovial Hizmetler bu sorunun önüne geçmek için çabalıyor.

Madrid Barajas Havaalanına varan kabin içi atıkların %80’ini dönüştürmeyi hedefleyen çalışmada 2020’ye kadar atıkların ayrıştırılmasını sağlayacak özel tasarımlara sahip troleyler yapılması planlar arasında. Çalışma kapsamında, kabin ekibinin atık ayrıştırmanın basit yolları konusunda eğitileceği de belirtiliyor.

Farklı kaynakların bilgilerini yöneterek de atıkları azaltmak için akılcı yöntemler arayan tarafların, havayolllarının uçuş programlarına üye yolcuların yiyecek seçenekleri konusunda bilgi edinip daha az miktarda yiyecek hazırlanmasının sağlanabileceği de üzerinde durduğu bir başka çözüm yolu. Bunlara tekrar kullanılabilen yemek takımları, daha az ambalaj gerektiren yiyecek çeşitleri de dahil.

Başka bir çok atılım yapılmış bu önemli konuda…

Gatwick havaalanında geçtiğimiz yıl devreye sokulan “atıkların enerjiye dönüşümünü sağlayan tesis”, bu atıkların fiziksel olarak bir yerden bir yere nakli sorununu da en aza indirmiş. Kuzey terminalinin, atıklardan çıkan enerji ile ısıtılması planlanıyor.

United Havayollarının geri dönüşümlü kağıt bardakları ve Virgin’in kulaklıkların geri dönüşümü üzerine bir sistem kurması gibi aksiyonlar da alınmış.

Bu çalışmaların yanında ne yazık ki havayolu atıları dağ gibi büyümeye devam ediyor. Peki daha ne yapılabilir?

IATA Çevre İşleri’nin başındaki Michael Gill kurallara dikkat çekiyor. Şu anda AB hayvan sağlığı kanunları, tüm catering atıkları bir hastalığa karşı; gıdadan ve ağız yolu ile bulaşmaktan kaynaklı, yüksek riskli olarak tanımlandığı için gömülmesi veya yakılmasını talep ediyor. Amerika’dan gelen bir kahve bardağı örneğin, içerisinde süt olabilir ihtimali ile tehlikeli madde olarak işlem görüyor. Tüketilmemiş gıdayı bağışlamak bu kapsamda imkansız hale geliyor.

Gatwick ve Doğu Midlands havaalanları gibi çöplerin çıkış noktalarına göre etiketlenmeye başlaması yerde verilen hizmetlerde de sorunu çözmeyi kolaylaştırıcı fırsatlar olduğunu gösteriyor.

Tüketilmeyen gıdalar ve tekrar kullanılabilir ekipmanlar konunun can alıcı noktası

Tüketilmeyen gıdalar ve tekrar kullanılabilir ekipmanlar konunun can alıcı noktaları

 

Burada en etkili çözümün kabin ekibinin katkısı olduğunu unutmamak lazım. Onların gösterecekleri ilgi ve efor sayesinde çöplerin en baştan ayırılması önemli. IATA verilerine göre kabin atık maliyetinin tutarı 500 milyon dolar. Bu rakamın atık hacminden fazla olması tarafların dikkatini çekiyor. Bu gözle bakıldığında ürünün birim maliyeti yerine tüm yaşam döngüsünün maliyeti hesaba katılıyor ve kulaklık, battaniye gibi parçaların daha uzun ömürlü olanları tercih edilmeye başlanıyor. Atık miktarını azaltan kabin içi ürünler tasarlamak önemli hale geliyor. Bağış zarfı ile birlikte verilen kulaklık seti gibi.

Kaynak

https://www.theguardian.com/sustainable-business/2017/apr/01/airline-food-waste-landfill-inciner

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 + 5 =

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.