Browse By

GÜLERKEN AĞLAMAYIN, RİSKLERİNİZİ DEĞERLENDİRİP ÖNLEMİNİZİ ALIN !!!

Güzel gelişmeler oluyor taze sebze meyve sektörü adına, “İhracatımız için iyi bir sıçrama olacak” yüz güldürecek cinsten bir haber. O kadar güzel ki çiftçinin, köylünün binbir emekle ürettiği, ziraat mühendislerinden tutun paketlemesine kadar her aşamasında birebir yurdun insanının emeği olan, toprağın bereketini barındıran taze sebze ve meyveler tüketicileri ile buluşabiliyor, çok çok uzak diyarlarda. Dünyanın sayılı prestij sahibi havayoluda üreticiye ve ihracatçıya kol kanat germiş, bundan sonrası üreticilerimiz için yeni coğrafyalara açılmak için çok müsait. Bu anlamlı bir ekonomik büyüme modeli olduğu kadar güzel de dayanışma örneği tabi ki.
Sebze-ve-Meuve-6
Şimdi bir de düşünün mevsimlerden yaz, nasıl da renklidir, çeşitlidir bu topraklardan çıkan seçenekler incir, kiraz, kayısı gibi… İşte bunca seçeneğin ve emeğin bozulmadan tüketim noktalarına ulaşması da bu gelişmenin kendisi kadar önemli konu. Bir şeftali ise söz konusu ürün; sulu sulu, kokulu, kendini yedirmek ister kıvamda olacak tüketicisine ulaştığında. Mayışmış, aşırı olgunlaşmış suyu çıkmış değil. Yeşillikler diri olunca güzel. Kıtır kıtır. Kirazlar da dişlendiğinde adeta yırtılmalı kabuğu, diri olmalı. İyi güzel hayal ettik ama ortada çok ciddi bir sorun var. Görmezden gelinebilecek bir risk te değil üstelik. Sigortalara kadar yansıyacak ciddi ekonomik kayıplar oluşturabilecek bir durum bile diyebiliriz. İlk duyduğunuzda “hava gazı”, “eften püften” diyebilirsiniz. Evet konu bir GAZ ama oldukça sıkıntılı bir gaz. Renksiz ve kokusuz, meyve ve sebzelerin büyüme hormonu  ETİLEN (C2H4). Ürünleri bol çeşitli depolamanın ve yüklemenin yegane risklerinden biri. Etilen gazını farklı seviyelerde salan ürünler ile farklı seviyelerde etkilenen ürünler genelde bir arada depolanır ve yüklenir. Ürün ambalajlarının kendi etilen emiş özelliği yok ise, ki bu henüz Türkiye’de yaygınlaşmış bir uygulama değil, yükleme ve depolama sırasında etilen temizliği yapılıyor olması şart.
Doğal yöntemlerle çok kolay bir şekilde emilen bu yaramaz ama doğanın bir parçası olan gazı asla hafife almamak lazım. Büzüşme ve su kaybı, lekelenmeler, sararma, mantar ve küf oluşumu gibi bir çok problemi ortadan kaldırmak için organik gıdalarda dahi kullanımı onaylı yöntemleri mutlaka araştırınız, kullanınız. Özetle korkulu rüya görmek istemiyorsanız yükleyicinizden etilen ari depo ve yükleme aracı talep edin. Bu sayede bir başka üründen dolayı biriken gaz ve dahi oluşmakta olan sporların diğer yükü kirletme riskini düşürür alıcınıza mahçup olmazsınız. Yeni pazarlarda keşfedilecek çok şey varken doğal ve bir o kadar da pratik çözümlerden vazgeçmeyin!
Detaylı bilgi ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
bilgi@sedef.com – 0 216 501 0097

https://www.dunya.com/sektorler/tarim/hava-kargo-en-cok-domates-ihracatcisini-sevindirecek-haberi-361851

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 4 = 13

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.