Browse By

KİVİ VE HASAT SONRASI KORUNMASI

Dünya çapında tüketilen bir meyve Kivi, bolca seyahat ediyor raflarda yerini almadan önce. Kıvamında, tadı dokusu yerinde, besleyici özellikleri ile faydalı olacak kiviler için hasat sonrasında yapılacak ufak bir dokunuş yeterli oluyor. Bunu biliyor muydunuz?
kivi2
Kivi meyve sebze dünyasında klimaterik olarak adlandırılan bir aileye mensup. Bu aile üyeleri Etilen gazına karşı aşırı hassas. Etilen gazı ne? Nereden çıktı şimdi? O hep orada aslında, çünkü tek gaz halindeki hormon Etilen ve bu hormon taze sebze meyvenin olgunlaşması ile ortaya çıkıyor. Haliyle belirli limitler üzerindeki varlığı etrafındakileri de hızla olgunlaştırıyor. Bu nedenle kivi gibi birçok meyve de tam olgunluğuna ulaşmadan hasat edilmekte ve tüketicinin daha uzun sure taze tüketimine olanak sağlanmaktadır. Fakat gaz bu, havada da mevcut özellikle büyük şehirlerde. Ayrıca tarladaki hesabın çarşıya uymadığı da görülüyor sıkça. Çünkü hasat ve hava koşulları, gözden kaçan olgun meyveler ya da depodaki başka bir meyvenin olgunluk durumu tüm senaryoyu etkiliyor.
kivi
Bu nedenlerle doğal yollarla korumak için metodlar mevcut. Köylerde eskiden toprak altına gömülürdü sebze meyveler korunmak için. Doğal bir filtrasyon yeteneği var toprağın. Toprak zaten herşey demek değil mi? Fakat artık toprak depolarımız yok. Yerine doğal kil karışımları kullanılıyor filtrasyon için. Kil karışımları pellet denilen bir şekile getiriliyor, Bu delikli yapıya etilen gazını tutan özellikle bir sıvı emdiriliyor “Potasyum Permanganat”, bu madde doğal olarak küf, mantar ve bakterileri filtre ediyor. Kivi meyvesinin ana sorunlarından biri olan Botrytis cinerea adlı mantar enfeksiyonunu bakterileri filtre etme özelliği ile minimize eden bu ufak kil tanecikleri sektöre ve tüketiciye çok şey kazandırıyor.
kivi3

Botrytis cinerea – gri mantar enfeksiyonu, çok sık karşılaşılan bir hastalıktır

Parafin, mum yok. 1-MCP ve STS gibi baskılayıcı yöntemler yok.
Etilen Emiciler; İtalya, Fransa, İspanya, Yeni Zelanda, İrlanda, Şili, Arjantin ve İran’daki üretici ve ihracatçılar tarafından tercih edilen doğal bir çözüm olarak, kivilerin sofranıza ağzınıza layık olarak gelmesini sağlıyor.
 
Üstelik tazeliği doğal yollarla korumakla kalmıyor aynı zamanda enerji tasarrufu yaptığı kullanıcıları tarafından da bildiriliyor. İsrafı azaltan, tüketim süresini uzatan, meyve ve sebzede sürece bağlı ağırlık (öz) kayıplarını azaltan, organik gıda ile uyumlu, doğada çözünebilen Etilen Emicilerin faydası saymakla bitmiyor. Hasat sonrasında %0 kayıp oranı hedefliyorsanız ya da soğuk odalarınızda farklı ürünleri bir arada depolamak gibi bir planınız varsa ya da sadece “Etilen acaba bizim operasyonda nasıl bir sıkıntı yaratır?”diye düşünüyorsanız bilgi@sedef.com adresinden agronomistimize ulaşıp bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


1 + = 6

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.