Browse By

LİMONEN, ETİLEN, PENİCİLİUM DİGİTATUM

Tüketiciler artık daha taze, daha temiz ve daha az katkı maddesi içeren gıdalara yöneliyor. Aynı şekilde paketleme teknikleri de ekmekten balığa, sebzeden ete gıda tedarikçilerine doğal yöntemler ile zararlı gazların azaltılmasını ya da yavaşlatılmasını sağlayan çözümlerle destek oluyor. Örneğin Etilen Gazı; meyve ve sebzelerde hızlı olgunlaşmaya neden olan doğal, gaz halinde bir hormon. Bunun gibi daha birçok uçucu bileşen taze sebze ve meyvelerde ciddi oranda kayıplara neden oluyor. Üstelik doğal yollarla etkileri neredeyse sıfıra indirilebilecekken.

Fungi stop1

Navel Portakalı ile vaka çalışması

Kalın kabukları nedeniyle dayanıksız olduğunu hiç düşünmeyebileceğimiz narenciye ürünlerinde bile etilen ve uçucu gazların, raf ömrüne ve ürünün fiziksel bütünlüğüne verdiği zarar oldukça fazla. Üstelik limon, portakal, çilek gibi sitrik meyvelerde etilen gazı tek sorun da değil. Bu gibi ürünlerde bir diğer tehdit olan mantar oluşumunu engellemek üzere Aktif Ambalajlama çözümleri de mevcut.

Bioconservacion firmasının Fungi Stop isimli yeni Aktif Ambalaj çözümlerinin, IRTA tarafından da fungal kontaminasyonu azaltmada etkin bir yöntem olduğu onaylanıyor. Transit süresince ortam havasının filtrelenmesi ile bulaşanların diğer ürünleri etkilemesini önleyen bu yöntem yeşil küf oluşumunda %90’a varan azalma ve teslimat anında ürünün diriliğinde gözle görünür fark yaratıyor.

Valencia portakalı ile vaka çalışması

Valencia portakalı ile vaka çalışması

Penicilium Digitatum mantarının gelişimi için gerekli olan etilen ve diğer uçucu gazlar örneğin; limonen, asetaldehit, etanol gibi, Fungi Stop tarafından emilebiliyor. Çürümeyi yavaşlatmanın yanısıra çürüme kokusunu da elimine eden Fungi Stop’ın kullanıldığı soğuk oda ve yüklemelerde kontaminasyon çok düşük seviyelerde kontrol altına alınabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + 3 =

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.