Browse By

MARKET ZİNCİRLERİ DİKKAT! TAZE SEBZE MEYVEDE %10-30 KAYBINIZ VAR.

Avustralya’da, hasat sonrası uygulamaları duayenlerinden Dr. R.B.H. Wills tarafından gerçekleştirilen bilimsel bir çalışmada, dağıtım ağında etilen kontrolü yapılmayan, etilen seviyesinin yüksek olduğu ortamlarda sevk edilerek depolanan klimaterik olmayan taze gıdanın %10 ila %30 arasında ciddi kayıplara uğradığı saptanmış.

imagesDaha rafa çıkmadan gerçekleştiği tespit edilen bu oran klimaterik olmayan taze gıdalar için geçerli. Klimaterik olan bir çok ürünü de depolayarak satan marketlerin toplam değer kaybı ne yazık ki çok ciddi boyutlara varıyor. Satılamadan çöpe giden bu ürünlerin maliyetini de tüm taraflar üstleniyor.

Tüketiciye bu maliyet nasıl yansıyor? Sık sık haberlerde rastladığımız tarla ve perakende satış fiyatı arasındaki büyük farkın önemli bir bölümünü tedbir alınmayan bu doğal sorun oluşturuyor. Gümrük Bakanlığının taze sebze meyvede künye çalışması yapmasının yanı sıra sevkiyat süresince ve depolamada etilen ari ortam yaratmak, uçucu organik bileşenleri bertaraf etmek, sporları patojene dönüşmeden filtre etmek gibi doğal yöntemler ile mümkün olabiliyor. Üstelik bunu doğal yöntemlerle çok ama çok uygun maliyetlerle gerçekleştiren sistemler kullanan Wallmart gibi ciddi perakende zincirleri de var.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bilimsel çalışmanın detaylarına dönersek; bu çalışmada toptan satış noktalarında, dağıtım merkezlerinde ve süpermarketlerin taze sebze meyve depolama alanlarında 700’den fazla ölçüm yapılmış. Üç seneyi bulan bu çalışmaya tüketici buzdolapları da dahil.

Çalışmanın yazarları dağıtım zincirinde etilen kontrolünün önemi hakkında aşağıdaki özetleri paylaşıyor;

  • Toptan satış marketlerinde mevcut etilen gazı miktarı orta seviyede hasat sonrası kayıplara neden olurken dağıtım merkezlerinde bu kayıp yüksek ve orta seviye arasındadır. Süpermarket ortamı diğerleri ile kıyaslandığında düşük-orta seviye kayıplar göstermektedir. Buzdolapları ise istenmeyen etilen seviyelerine sahiptir. Bu durum özellikle buzdolabında elma bulunduğunda son noktasına varmaktadır.fark
  • Her ne kadar taze sebze meyvenin hasat sonrası raf ömrünün görece kısa süresi pazarlama aşamasında geçse de artan etilen miktarının etkisi kümülatiftir. Sonuç olarak ard arda orta seviyelerde etilene maruz kalan ürünlerde tüketici satınaldıktan sonraki kalan kullanım ömrü çok kısalır.
  • Sektörün dağıtım ağının tüm noktalarında etilen miktarını ve dolayısı ile etkisini azaltacak çözümler araması önemle tavsiye edilir. Etilen miktarının pazarlama süresince azalması sayesinde rafta ömrü artan ürünler (ağırlık, su kaybı, görsel bozuklukların engellenmesi gibi ek faydalar da vardır) tüketicilerin taze sebze meyveyi artan bir güvenle satınalmasını sağlayacaktır. Bu da taze sebze meyve satışlarında artış olarak satıcıya geri dönecektir.
  • Tüketicilerin evlerinde doğru saklama koşçilekulları hakkında bilinçlendirilmesi de önemli bir aktivitedir.

Konuyla ilgili orjinal metine aşağıda vermiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.bioconservacion.com/en/news/ethylene-control-distribution-chain-non-climateric-fresh-produce

 

One thought on “MARKET ZİNCİRLERİ DİKKAT! TAZE SEBZE MEYVEDE %10-30 KAYBINIZ VAR.”

  1. Pingback: YAŞ SEBZE MEYVE İÇİN YENİ KARARLAR … | SEDEF
  2. Trackback: YAŞ SEBZE MEYVE İÇİN YENİ KARARLAR … | SEDEF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 5 = 14

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.