Browse By

OBEZİTE HASTALIK DEĞİL TERCİHTİR

obezite

Günümüzde her yaş seviyesinde rastladığımız ve büyük riskler taşıyan bir sorun haline gelen obezite hastalığının genel sebeplerinin başında sağlıksız beslenme gelmektedir.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bilinçli Sağlık Platformu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bakın bu konu hakkın da ne diyor. “Tek bir yiyecek veya içecek, obezitenin kaynağı değildir. Bilgi kaynaklarını sorgulayın; ‘şunu ye, bunu yeme’ diyenlere itibar etmeyin, doktorunuza danışın.”

2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması verilerine göre Türkiye’de her 5 erkekten 1’inin, her 5 kadından 2’sinin obez olduğunu hatırlatan İlhan, obezitenin yüksek veya düşük gelir gruplarının sorunu olmadığını, konuyu tüm toplumu ilgilendiren bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirmek gerektiğini kaydetti.

Obezite sebeplerini, alınması gereken önlemleri ve çözümleri gözler önüne seren Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın bu yazıda aktardıklarına her bireyin kulak kabartması ve günlük yaşantısında uyum sağlaması dileğiyle..

Haberin devamı için tıklayınız..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 + = 12

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.