Browse By

Özgür Keçilerin, Lezzetli Peynirlerin Çiftliği…

Sedef Yeni Nesil Endüstriyel Çözümler şirketi, gıda güvenliğini sağlayan ürün ve hizmetler sunuyor. Gıdaların korunması, izlenmesi ve sunumu üzerine odaklanan şirket, ürünlerinin taze ve en doğal şekilde müşterilere ulaşmasını isteyen üreticilerin ve doğal üretim yapan çiftliklerin en büyük yardımcısı… Sedef Yeni Nesil A.Ş.’nin Ar-Ge’sini yaparak ürettiği termal çantalar ile peynirlerini Türkiye’nin her yerine güvenle gönderen Tangala Keçi Çiftliği, ilk kez İstanbul’da peynir atölyesi düzenleyecek. Peynir atölyesi İstanbul’a gelmeden önce sizi dağ keçilerinin özgürlüğünü ilan ettiği Fethiye Akdağlar’daki çiftliğe götürüyoruz.

tangala_ciftligi_dogal_peynir01 2013 yılında kurulan Tangala Keçi Çiftliği’nin hikayesi, Buket Ulukut’un 2008 yılında Fethiye Akdağlar’da bir keçi sahibi olmasıyla başlıyor. Bir dönem İstanbul’daki işleri ile Fethiye’de yerleştiği köy arasında mekik dokuyan Ulukut, kısa zamanda İstanbul’daki iş yerini kapatıp doğaya dönmeye karar vermiş. Bugün 25 keçinin Akdağlar’ın ormanlarında özgürce dolaştığı bu keyifli çiftlik, sadece keçi peyniri sevenleri değil, “Yeşillikler içerisinde yaşayayım, hayvanlarım olsun, kendi sütümü sağıp kendi peynirimi hazırlayayım” diye emeklilik hayali kuranları da kıskandırıyor. Hayalini gerçekleştirmek için yolun sonuna gelmeyi beklemeyen Buket Ulukut, düzenlenen mutfak atölyelerinde ve çiftliğe gönüllü olarak çalışmaya gelenlerle deneyimlerini paylaşıyor. Tangala’da üretilen pelit kaşarı, çitlenbik kaşarı gibi seçenekler ise peynir meraklılarının Türkiye’nin her yerinden ulaşabileceği harika tatlar. Buket Ulukut’a Tangala Keçi Çiftliği’ni sorduk.

- Tangala Keçi Çiftliği sizin için ne ifade ediyor?

-Ben kısa hikâyeler yazmayı da okumayı da çok seviyorum. Hayatın da bir sürü kısa hikâyeden oluşan bir masal olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan baktığımda aslında bu oluşum da bir hikâye ve ben bu hikâyenin gözlemcisiyim. Kahramanlarımız hayvanlar, hava, su ve toprak!

-Sürünüzü anlatır mısınız? 

-Sürümüz, tamamen ormandan beslendikleri bir döngü ile üretim yapıyor. Sürümüzün yerli keçi ırklarımızın güzel bir karması olduğunu düşünüyorum. İçlerinde Türkiye’de üretimi teşvik edilen Saanen ırkından da kırma bir hayvanımız var. Halep filik kırması, filik maltız kırması, Torosların mısır keçisi de var. Bizim için onlar ailemizin bir parçası, hepsinin doğumunda yanlarındaydım. Sürümüzün her gün 6 saat ormanda yayılması bizim en büyük kazanımımız. Gerçekten mutlu ve sağlıklı keçilerimiz var.

-Tangala Pelit Kaşarı, çitlenbik kaşarı gibi sizin markanızla özel peynirleriniz nasıl imal ediliyor, imalattan sonra saklamatangala_ciftligi_dogal_peynir koşulları nedir?

-Tangala Keçi Çiftliği’nde üretilen peynirler tamamen artisanal ve küçük çiftlik ölçeğinde bir üretimdir. Çiftlik bazlı küçük mandıracılık ve yerel peynir üretimlerinin Türkiye’de artmasını diliyorum. Çünkü küçük ölçekli çiftlik bazlı süt ürünleri işleyen mandıraların kaygısı, sütün fazlalığı değil kalitesidir. Bu da hayvanların çok daha özgür ve doğal kalmalarını beraberinde getirir.

Bizim peynirlerimize verdiğimiz isimler mevsime bağlı olarak hayvanlarımızın en çok yedikleri çalıların isimleridir. Pelit kaşarı, pelitin en bol olduğu sonbahar döneminde yaptığımız peynirlere verdiğimiz bir isim. Çitlembik ise yaz aylarında bolca tükettikleri bir çalı/ağaç formu. Bu peynirler