Browse By

STRAFOR KULLANANLAR DİKKAT!

strafor

Strafor; petrolden elde edilen, köpük halinde, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir.

Genellikle yalıtım ve koruma amacı ile tercih edilen strafor; yeme içme sektöründe de ambalaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Kullan-at (plastik bardak,çatal,kaşık v.b)gereçlerin üretiminde yaygın olarak kullanılan starfor içerisinde bulundurduğu maddeler doğrultusunda insan sağlığı için bir hayli zararlıdır. “Zararı nedir? Nasıl zararlı hale gelir? ” sorularını araştırdığımızda önümüze çıkan bilgi şöyledir; bu bardak ve tabaklar sıcak birşeyle temas ettiklerinde yani içlerine çay, kahve , çorba gibi sıcak gıdalar konulduğunda içerisinde bulunan kanserojen madde serbestleşerek gıdalarımıza bulaşmaktadır. Bu ekipmanlarla temastaki gıdanın tüketimi ile de kanserojen madde doğrudan bünyemize geçmektedir…

İşte söz konusu bu ekipmanların halen restorantlarda, iş yerlerinde hatta insan sağlığını olumsuz etkileyen maddeler barındırmasına rağmen hastanelerde bile kullanılması şaşırtıcıdır. Evet yanlış okumadınız hastane!

Petrol türevi bu ekipmanın insan sağlığına verdiği zararların dışında çevreye verdiği zararın boyutu da göz ardı edilmeyecek kadar mühimdir. Geri dönüşümü zor olan bu ürünler maalesef ki toprağımızı, suyumuzu ve gıdamızı kirletmekte ve doğa bu maddeyi eritememektedir. Burada karşımıza çıkan soru şudur; ” Sağlığımızdan tutun da çevre kirliliğine varana kadar birçok zararı olduğu bilinen bu ürünü kullanmaya devam edecek misiniz?”

Cevabınızı vermeden linkini vereceğimiz yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz, fikriniz değişecektir belki…

http://www.yesilist.com/cms.php?id=368&u=strafordan-uzak-durun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 + 4 =

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.